2026-02-21 12:48:05, 270 ნახვა
ოთარ ფარცხალაძე აცხადებს, რომ მას „შეთხზული დანაშაულებისთვის“ დევნიან
საქართველოს ყოფილმა გენერალურმა პროკურორმა და სისხლის სამართლის საქმეებში ბრალდებულმა, ოთარ ფარცხალაძემ, რომელიც ამჟამად რუსეთში ცხოვრობს, პირველად გააკეთა კომენტარი ბიზნესმენ ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის ორგანიზებისთვის მის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებზე. ფარცხალაძე აცხადებს, რომ მას „შეთხზული დანაშაულებისთვის დევნიან“, რათა „ისტორიული სამშობლო ჩამოართვან“. ის აცხადებს, რომ საქმე „უცხოელი ბატონების“ დავალებით იყო შეთხზული. „საქართველოს მოსახლეობამ თვალები უნდა გაახილოს და გაიგოს, ვინ მოქმედებს მათი ინტერესებიდან გამომდინარე და ვინ აწყობს შეთქმულებას, ემსახურება უცხოელ ბატონებს და ანადგურებს ჩვენს იდენტობას, ცხოვრების წესს და ერთიანობას. ამ გზით ჩვენ შეგვიძლია შევინარჩუნოთ ჩვენი სუვერენიტეტი, ჩვენი ტრადიციები და ჩვენი რწმენა“, - თქვა ფარცხალაძემ, რომელიც მრავალი წლის განმავლობაში საქართველოს მმართველ პარტიასთან, „ქართულ ოცნებასთან“ დაახლოებულად იყო ცნობილი. ფარცხალაძე ამბობს, რომ მან „გრძელი და სახიფათო გზა გაიარა სამშობლოს - საქართველოს - მსახურების სახელით“. „და დღეს მე ზუსტად იმ ეტაპზე ვარ, სადაც, ვიცი, ახალი თავი დაიწყება მოძმე ერებს შორის ურთიერთობებში. ჩვენ რთულ დროში ვცხოვრობთ - დროში, როდესაც ძველ ჭრილობებს ჯერ არ ჰქონიათ შეხორცების დრო, მაგრამ ცხოვრება უკვე ახალ გამოწვევებს გვიმზადებს. და, როგორც ჩვენ ვისწავლეთ ჩვენივე და უახლოესი მეზობლების შეცდომებიდან, მხოლოდ ორი ვარიანტი გვაქვს. პირველი ვარიანტია ვუღალატოთ ჩვენს ისტორიას, რწმენას, მეგობრებსა და ძმებს, უარი ვთქვათ იმ მცირედზე, რაც გვაქვს თავისუფლების ილუზიისთვის. თავისუფლება მორალისა და ჩვენი ტრადიციებისგან. თავისუფლება მამაკაცების დამცველობისა და ქალების დედობის ვალდებულებისგან. მეორე არის კვლავ გაერთიანება და ღვთის გზის ძიება, რომელიც ჩვენს ხალხს კეთილდღეობამდე მიიყვანს“, - დასძინა მან „მოსკოვსკი კომსომოლეცთან“ ინტერვიუში. ფარცხალაძემ კომენტარი არ გააკეთა მის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებზე ან „ქართულ ოცნებასთან“ ურთიერთობაზე. მისი თქმით, ის „მთელ ძალისხმევას მიუძღვნის ქართველ და რუს ხალხებს შორის ძმური ურთიერთობების განმტკიცებას, რომელიც დაფუძნებულია პატივისცემაზე, ერთიანობასა და გარე საფრთხეებისადმი ერთობლივ წინააღმდეგობაზე“. ლევან ჯანგველაძე 2025 წლის 14 მარტს, თბილისში, ჭავჭავაძის გამზირზე მოკლეს. ის იყო კრიმინალური ავტორიტეტის, მერაბ ჯანგველაძის, მერაბ სუხუმსკის, ძმა და რუსეთში მსხვილ ბიზნესში იყო ჩართული. ამ საქმეზე მკვლელობისთვის ყოფილი სპეცრაზმელი გელა უძილაური დამნაშავედ ცნეს. ის აღიარებს მკვლელობას, მაგრამ ამტკიცებს, რომ ეს განზრახ არ ყოფილა, მით უმეტეს, შეკვეთილი. მას სამუდამო პატიმრობა მიესაჯა.