2026-02-16 17:46:25, 286 ნახვა
გელა გელაძე: „კამიტი“ არასდროს შეძენილა და გამოყენებული ნივთიერებები ჯანმრთელობისთვის საშიში არ არის.
ოლიგარქ ივანიშვილის შინაგან საქმეთა მინისტრმა გელა გელაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აკრძალული ქიმიური ნივთიერება „კამიტი“, რომელიც პირველი მსოფლიო ომის დროინდელია, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ არასდროს გამოუყენებია და არც შეძენილა. მინისტრმა აღნიშნა, რომ სააგენტო იყენებს მხოლოდ იმავე სპეციალურ აღჭურვილობას, რომელიც გამოიყენება სხვა განვითარებულ ქვეყნებში. „მთავარი იარაღი სიმართლეა. მე არაერთხელ განვაცხადე სრული პასუხისმგებლობით, რომ ე.წ. „კამიტი“ არა მხოლოდ არასდროს გამოუყენებიათ, არამედ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ის არასოდეს შეიძინა. <…> ეს ცილისწამება ჩაიშალა და ახლა შესაძლოა ისინი სხვა ტერმინოლოგიის გამოყენებას ცდილობენ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გამოძიება დაიწყო და ზუსტად გამოაცხადა, თუ რა გამოიყენეს. ყველა განვითარებული ქვეყანა <…> იყენებს იმავე ნივთიერებებს, რაც ჩვენ გვაქვს. თუ ნივთიერება ოდესმე გამოიყენა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ის ჯანმრთელობისთვის საშიში არ არის“, - დაასკვნა გელაძემ. გვსურს დავამატოთ, რომ არასამთავრობო ორგანიზაცია GYLA (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია) იწყებს სამართლებრივ გამოძიებას ქიმიური ნივთიერების „კამიტის“ შესაძლო გამოყენებასთან დაკავშირებით ხელისუფლების მიერ პროევროპული საპროტესტო აქციების დარბევის დროს და მიმართავს გენერალურ პროკურატურას. ორგანიზაცია წარმოადგენს 2024 წელს საპროტესტო აქციების დარბევის დროს დაშავებულ შვიდ პირს, რომლებიც ვარაუდობენ, რომ შესაძლოა წყალმომარაგებაში აკრძალული ქიმიკატები შეერიათ. საპროტესტო აქციების მონაწილეებმა არასამთავრობო ორგანიზაციას მიაწოდეს ინფორმაცია სხვადასხვა ჯანმრთელობის პრობლემების შესახებ და თითოეულ მათგანს დღემდე აწუხებს ეს სიმპტომები, რომლებიც, ასოციაციის თქმით, დაკავშირებულია 2024 წლის ნოემბერ-დეკემბერში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ მათ წინააღმდეგ გამოყენებულ სპეციალურ საშუალებებთან. საიას ხელმძღვანელი არ გამორიცხავს, რომ თუ საქართველოში ეფექტური გამოძიება არ ჩატარდება, ორგანიზაცია სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გაასაჩივრებს საქმეს.