2026-02-16 12:13:58, 292 ნახვა
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა განაცხადა, რომ მან მოიპოვა წვდომა მსოფლიოს ერთ-ერთ უდიდეს და უმნიშვნელოვანეს ფინანსურ ბაზარზე - ჩინეთის ბანკთაშორის ობლიგაციების ბაზარზე (CIBM). საქართველო შეუერთდა ცენტრალური ბანკების შეზღუდულ ჯგუფს, რომლებსაც ამ ბაზარზე ოპერირების უფლება აქვთ.
წვდომის შესახებ შეთანხმება მიღწეული იქნა 2025 წელს ჩინეთის დელეგაციის ოფიციალური ვიზიტის დროს, ჩინეთის სახალხო ბანკთან ხელმოწერილი მემორანდუმის ფარგლებში.
ამ შეთანხმების თანახმად, ჩინეთის სახალხო ბანკი საქართველოს უზრუნველყოფს ამ ბაზარზე ოპერირებისთვის საჭირო ძირითადი მომსახურებით, მათ შორის ვაჭრობით, ანგარიშსწორებით და ობლიგაციების შენახვის მხარდაჭერით.
2026 წლის თებერვალში, საქართველოს ეროვნული ბანკისთვის გაიხსნა ანგარიშები როგორც ჩინეთის სახალხო ბანკში, ასევე CIBM-ის სადეპოზიტო ინფრასტრუქტურაში. საქართველოს ეროვნული ბანკი აცხადებს, რომ ბანკთაშორის ობლიგაციების ბაზარზე წვდომა - ერთ-ერთი მთავარი არხი, რომლის მეშვეობითაც უცხოელი ინსტიტუციური ინვესტორები პირდაპირ წვდებიან ჩინეთის ობლიგაციების ბაზარზე - სავარაუდოდ, გააუმჯობესებს საინვესტიციო შესაძლებლობებს, ხელს შეუწყობს საერთაშორისო რეზერვების პორტფელების დივერსიფიკაციას და გააძლიერებს რისკების მართვას.
ბანკმა დასძინა, რომ შემდგომი ნაბიჯები თანდათანობით განხორციელდება, ოპერაციული პირობების, ანგარიშსწორების მექანიზმების, სამართლებრივი ჩარჩოებისა და მასთან დაკავშირებული რისკების შეფასების საფუძველზე.
მიუხედავად იმისა, რომ გლობალური რეზერვების თითქმის 2% იუანშია, კრიტიკოსები ეჭვქვეშ აყენებენ ახალ შეთანხმებას და მის კავშირს რუსეთის მსგავს ქმედებებთან. ყოფილმა პარლამენტის წევრმა რომან გოცირიძემ, რომელიც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ (ენმ) პარტიის შემადგენლობაში საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის თანამდებობას იკავებდა, OC Media-ს განუცხადა, რომ უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ, დასავლურ ვალუტებში შენახული რუსული რეზერვების მნიშვნელოვანი ნაწილი საზღვარგარეთ გაიყინა, რამაც მოსკოვი აიძულა, თავისი აქტივები ოქროში და ჩინურ იუანში გადაეკეთებინა.
„ქართული ოცნების“ მიერ ბოლო წლებში გადადგმული ყველა ნაბიჯი რუსული კანონებისა და ქმედებების პირდაპირი ასლია. რეზერვების ჩინეთში გადატანის სურვილი ქვეყნის დასავლეთისგან კიდევ უფრო დაშორების გეგმის ნაწილია“, - ამტკიცებს ის.
ცენტრალური ბანკის წყარომ, რომელმაც ანონიმურად დარჩენა ისურვა, კრიტიკა დააკნინა და 13 თებერვალს OC Media-ს განუცხადა, რომ საქართველოს რეზერვების ნაწილის ჩინეთში გადატანასთან დაკავშირებული თანხები შედარებით მცირე იქნება და ძირითადად დივერსიფიკაციას ისახავს მიზნად. საქართველოს ეროვნული ბანკის რეზერვების უმეტესი ნაწილი აშშ დოლარში, იაპონურ იენში, კანადურ დოლარსა და ევროში დარჩება.
ეროვნულმა ბანკმა რეზერვების დივერსიფიკაციის უფრო ფართო სტრატეგიის განხორციელება 2023 წელს 7.5 ტონა მონეტარული ოქროს შეძენით დაიწყო. ბანკის ცნობით, საქართველოს საერთაშორისო რეზერვები ამჟამად რისკების მართვის ჩარჩოს ფარგლებში არა მხოლოდ დოლარსა და ევროში დენომინირებულ აქტივებს, არამედ ოქროსაც მოიცავს.
რაც შეეხება რუსეთს, დასავლეთის სანქციების დაწესების შემდეგ, მოსკოვმა რესტრუქტურიზაცია მოახდინა რეზერვების მართვის სტრატეგიაში, გაზარდა ოქროსა და იუანის წილი ეროვნული სიმდიდრის ფონდში, ხოლო დასავლური ვალუტები ძირითადად გამოირიცხა.
რუსეთის ცენტრალური ბანკის რეზერვების დაახლოებით 300 მილიარდი დოლარი საზღვარგარეთ გაყინული რჩება, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს მოსკოვის დამოკიდებულებას დოლარსა და ევროში დენომინირებულ აქტივებზე და აჩქარებს მის გადასვლას ალტერნატიულ ფინანსურ არხებზე.
ისეთმა ქვეყნებმა, როგორიცაა ისრაელი, ცოტა ხნის წინ იუანი დაამატეს თავიანთ რეზერვებს ფილოსოფიის ცვლილების ფარგლებში, ხოლო კანადური, ავსტრალიური და იაპონური ვალუტები ასევე დაემატა მათ რეზერვების კალათას. გერმანიამ ასევე განაცხადა, რომ თავის სავალუტო რეზერვებს იუანს დაამატებს.