2026-02-16 12:04:50, 315 ნახვა
მოსკოვმა მიანიშნა, რომ საქართველო რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობებით უფრო მეტ სარგებელს მიიღებს
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, მიხაილ გალუზინმა, საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა, „გაითვალისწინონ, თუ რამდენად დიდი პროგრესის მიღწევაა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობების კუთხით“. რუსმა პოლიტიკოსმა განაცხადა, რომ მოსკოვი ერთგულია საქართველოსთან „ურთიერთსასარგებლო ურთიერთობების“ განვითარებისა და ხაზი გაუსვა, რომ რუსეთ-საქართველოს კავშირები „ბუნებრივი ხასიათისაა და არა რუსეთის მიერ ხელოვნურად დაწესებული, როგორც ამას დასავლეთი ცდილობს წარმოაჩინოს“. რუსეთმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ორ ხალხს შორის „სულიერ ერთიანობასა და საუკუნოვან ისტორიულ და კულტურულ კავშირებს“. „სასიამოვნოა, რომ სულ უფრო მეტი საქართველოს მოქალაქე აცნობიერებს სააკაშვილის ეპოქის მიდგომით გამოწვეულ ზიანს, როდესაც ყველა ძალისხმევა მიმართული იყო საქართველოს დასავლეთისკენ გადამისამართებისკენ რუსეთთან თანამშრომლობის ხარჯზე. როგორც დრომ აჩვენა, ევროკავშირსა და აშშ-ში არავინ ელოდა ქართულ პროდუქტებს, რამაც გამოიწვია მრავალი ეკონომიკური სექტორის, მათ შორის სტრატეგიული სექტორების დაცემა. გარდა ამისა, რესპუბლიკის ნატოსა და ევროკავშირში მიღების დაპირებები აშკარა მანიპულირებაა“, - განაცხადა პოლიტიკოსმა. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ასევე განაცხადა, რომ „ქართული ოცნება“ ცდილობს საქართველოს სუვერენიტეტის აღდგენას და „გარე დიქტატების“ დასრულებას. „ისინი უკმაყოფილო არიან იმ სიტუაციით, როდესაც საქართველოს შიდა პოლიტიკა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკისგან გარჩევა რთულია. ჩვენ გვესმის თბილისის მცდელობები, დაასრულოს გარე დიქტატები, ასევე მისი ნაბიჯები ქართული იდენტობის დასაცავად“, - განაცხადა მან. რუსმა დიპლომატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოსკოვი მზადაა გააღრმავოს რუსეთ-საქართველოს კავშირები და რომ რუსეთთან თანამშრომლობა საქართველოს „უპრეცედენტო ეკონომიკური აღდგენის“ ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია. „ამჟამად ეკონომიკური თანამშრომლობა ამ პროცესს წარმართავს. 2025 წელს სავაჭრო ბრუნვამ რეკორდულ 2.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია. ჩვენი ბაზარი ქართული ღვინის მარაგების ორ მესამედს, ალკოჰოლური სასმელების ნახევარზე მეტს, მინერალური წყლის 40%-ს და ხილის 90%-ს შეადგენს. რუსეთი, თავის მხრივ, საქართველოს ხორბლისა და ნავთობის წამყვანი მიმწოდებელია. მსგავსი სიტუაციაა საქართველოს ძირითად ტურიზმის ინდუსტრიაში. თითქმის ყოველი მეოთხე ტურისტი ჩვენი ქვეყნიდანაა“, - აღნიშნა მან. მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „პოლიტიკური დიალოგის ნაკლებობა მკვეთრად ეწინააღმდეგება ეკონომიკურ წარმატებას“. „შესაძლოა, საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა განიხილოს, თუ რამდენად დიდი პროგრესის მიღწევაა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობების კუთხით. თუმცა, ეს მათი საქმეა. ჩვენ უბრალოდ გვინდა, რომ თბილისმა იცოდეს, რომ მოსკოვი ღიაა თანამშრომლობის გაფართოებისთვის იქ, სადაც ეს ორმხრივ სარგებელს მოაქვს“, - დაასკვნა გალუზინმა. შეგახსენებთ, რომ საქართველომ დიპლომატიური ურთიერთობები გაწყვიტა მას შემდეგ, რაც რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონები - აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი - „დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად“ აღიარა. მათი „დამოუკიდებლობა“ მოგვიანებით ნიკარაგუამ, ვენესუელამ, ნაურუმ და სირიამ აღიარეს. თბილისის და მოსკოვის წარმომადგენლები ხვდებიან ჟენევაში და ერგნეთში, სამთავრობათაშორისო ურთიერთდახმარების პრინციპების (IPRM) მექანიზმის ფარგლებში.