2026-02-22 01:31:57, 277 ნახვა
ტრამპმა განაცხადა, რომ გლობალურ ტარიფებს 10%-დან 15%-მდე გაზრდის.
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა შაბათს გამოაცხადა, რომ ყველა ქვეყნიდან აშშ-ის იმპორტზე დროებით ტარიფს 10%-დან 15%-მდე გაზრდის, რომელიც მან აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ მისი სატარიფო პროგრამის წინააღმდეგ გამოაცხადა, რომელიც საერთაშორისო საგანგებო ეკონომიკური უფლებამოსილების აქტს ეფუძნებოდა.
მან ამის შესახებ Truth Social-ში დაწერა.
„მე, როგორც ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, დაუყოვნებლივ გავზრდი 10%-იან გლობალურ ტარიფს იმ ქვეყნებზე, რომელთაგან ბევრი ათწლეულების განმავლობაში უშედეგოდ ძარცვავდა აშშ-ს (სანამ მე არ გამოვჩნდებოდი!), სრულად ავტორიზებული და იურიდიულად დამოწმებული 15%-ის დონემდე“, - დაწერა მან.
ტრამპის თქმით, მისი ადმინისტრაცია მომდევნო რამდენიმე თვის განმავლობაში განსაზღვრავს და გამოაქვეყნებს ახალ, იურიდიულად დასაშვებ ტარიფებს.
პარასკევს უზენაესმა სასამართლომ გააუქმა აშშ-ის საერთაშორისო საგანგებო ეკონომიკური უფლებამოსილების აქტით დაწესებული ტარიფები. თუმცა, რამდენიმე საათის შემდეგ, ტრამპმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას, რომლითაც 10%-იანი გლობალური ტარიფი დაწესდა სხვა სამართლებრივი ჩარჩოს საფუძველზე, არსებული სექტორული ტარიფების შენარჩუნებით.
ევროპელმა ლიდერებმა სასამართლოს გადაწყვეტილებას ფრთხილად შვება გამოთქვეს და ამავდროულად გააფრთხილეს, რომ სავაჭრო გაურკვევლობა, სავარაუდოდ, გაგრძელდება. ევროკომისიამ ტრანსატლანტიკურ სავაჭრო ურთიერთობებში სტაბილურობისკენ მოუწოდა.