2026-02-21 13:33:56, 304 ნახვა
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში 25კმზე მოქმედი ოპტიკურ-ბიჭკოვანი მართვის მქონე დამრტყმელი დრონები მიიღეს შეიარაღებაში
"ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში 25კმზე მოქმედი ოპტიკურ-ბიჭკოვანი მართვის მქონე დამრტყმელი დრონები მიიღეს შეიარაღებაში" - ამის შესახებ ინფორმაციას სოციალურ ქსელში საქართველოს სტრატეგიული ანალიზის ცენტრის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, ლაშა ძებისაშვილი ავრცელებს.
შებისაშვილის თქმით, ეს ნიშნავს რომ ცენტრალური ავტობანი დარტყმის საფრთხის ქვეშაა. მისივე განმარტებით, ეს ნიშნავს რომ სამხედრო გორის ბაზის ინფრასტრუქტურა და პერსონალი დარტყმის საფრთხის ქვეშაა.
ვრცლად რა საფრთეებზე საუბრობს ძებისშვილი, ნახეთ მის მიერ გავრცელებულ პოსტში.
"რას ნიშნავს ეს: ნებისმიერი სატრანსპორტო საშუალება თუ ობიექტი/ნაგებობა 20-25 კმ პერიმეტრზე გარანტირებული განადგურების საფრთხის ქვეშაა.  ეს ნიშნავს რომ ცენტრალური ავტობანი დარტყმის საფრთხის ქვეშაა  ეს ნიშნავს რომ საჩხერე, კასპი, ხაშური, გორი, დუშეთი, ფასანაური, გუდაური დარტყმის საფრთხის ქვეშაა  ეს ნიშნავს რომ სამხედრო გორის ბაზის ინფრასტრუქტურა და პერსონალი დარტყმის საფრთხის ქვეშაა  ეს ნიშნავს რომ გდდ-ს ბაზები და ქვედანაყოფები დარტყმის საფრთხის ქვეშაა. იმ გგდ-სი რომელიც საკუთარი ხალხის ცემატყეპით არის გართული და ვითომ ოკუპაციის ხაზს რომ იცავს. ამიტომ ამ საფრთხეს უკან წავიღებ ....კაკ რაზ გდდ-ს რუსები/ოს სეპარატისტები არაფერს დაუშავებენ.  ეს ნიშნავს რომ სტრატეგიული ინფრასტრუქტურის ობიექტები როგორიცაა ელექტროგადამცემი ხაზები ,  წყლის საქაჩი სადგურები თუ გაზისა და ნავტობის ტრანზიტის ინფრასტრუქტურა იუველირული სიზუსტით განადგურების საფრთხის ქვეშაა.  მოკლედ გაგრძელება კიდევ შეიძლება ... მშვიდობიანად გძინავთ არა ოცნებისტებს?  ჯარს შხამი აჭამეთ, ბათინკების შესყიდევბი გააპიარეთ, იგივე ბატინკებზე და საჭმელზე ფული მოპარეთ, ადგილობრივი სამხედრო წარმოება გააჩერეთ, მამაოებს ლარად ჰექტრები ურიგეთ და ჯარისკაცის ხელფასი 1000 ლარი დატოვეთ ....თავისი მთლიანი თავდაცვის ბიუჯეტით აი მარტო ლაგატკებისთვის რომ გეყოფა ამ თანამედროვე  მსოფლიოში.  "ნეტარ" არიან მორწმუნენი ასეთი (მავნებლური) მშვიდობის", - წერს ძებისაშვილი.