2026-02-21 13:07:55, 290 ნახვა
ქართული ღვინის ექსპორტი შემცირდა
ქართული ღვინის ექსპორტი 2026 წლის იანვარში კვლავ შემცირდა, "ექსპრესნიუსი" საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებს ეყრდნობა. ამ პერიოდში ქვეყანამ ექსპორტირებული იქნა 4,105,476 ლიტრი ღვინო, რომლის ღირებულება 12.1 მილიონი აშშ დოლარია, გასული წლის იანვარში კი ეს მაჩვენებელი 4,243,466 ლიტრი იყო, რომლის ღირებულება 12.9 მილიონი აშშ დოლარი იყო. რაც შეეხება ფასებს, ქართული ღვინის საშუალო ექსპორტის ფასი დაახლოებით 5%-ით შემცირდა და ლიტრზე 2.9 აშშ დოლარს მიაღწია, გასული წლის იანვარში კი 3.05 აშშ დოლარს შეადგენდა. რუსეთი კვლავ ქართული ღვინის მთავარ საექსპორტო ბაზარად რჩება. ექსპორტის საერთო შემცირების მიუხედავად, რუსეთში გადაზიდვები წელს გაიზარდა: იანვარში 8 მილიონი დოლარის ღირებულების ღვინო გაიყიდა, 2025 წლის იანვარში კი ეს მაჩვენებელი 6.9 მილიონი დოლარი იყო. ქართული ღვინის ძირითადი საექსპორტო ბაზრები 2026 წლის იანვარში: რუსეთი – 8 მილიონი დოლარი – 2,968,106 ლიტრი (2.6 აშშ დოლარი ლიტრზე) სტატისტიკის მიხედვით, ქართული ღვინო ყველაზე ძვირი აშშ-ში იყო - დაახლოებით $8 ლიტრზე, ხოლო ყველაზე დაბალი ფასი რუსეთში დაფიქსირდა - $2.6 ლიტრზე.