2026-02-21 13:04:50, 281 ნახვა
ტრამპმა ხელი მოაწერა ბრძანებას, რომლითაც მსოფლიოს ყველა ქვეყანას 10%-იანი ტარიფები დაეკისრა
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ხელი მოაწერა ახალ აღმასრულებელ ბრძანებას, რომლითაც ყველა ქვეყნიდან იმპორტზე 10%-იანი ტარიფები დაწესდა. „ევროპული პრავდას“ ცნობით, მან განცხადება გამოაქვეყნა თავის სოციალურ ქსელში, Truth Social-ზე, და ის ასევე გავრცელდა თეთრი სახლის სოციალური მედიის გვერდებზე. გუშინ ღამით, კიევის დროით, ტრამპმა განაცხადა, რომ ოვალურ კაბინეტში ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას, რომლითაც 10%-იანი ტარიფები დაწესდა, რომელიც ყველა ქვეყანაზე გავრცელდება და „თითქმის დაუყოვნებლივ შევა ძალაში“. ჯერ კიდევ გაურკვეველია, თუ როგორ შეესაბამება ეს ახალი გადაწყვეტილება ადრე მიღწეულ ორმხრივ შეთანხმებებს. CNN-ის ცნობით, ტრამპი გეგმავდა 10%-იანი ტარიფების დაწესებას ხუთი თვის განმავლობაში გარკვეული უფლებამოსილებების ფარგლებში, თუ კონგრესი არ გააგრძელებდა და ამ დროის განმავლობაში ის დაგეგმავს შემდგომ ნაბიჯებს სავაჭრო პოლიტიკის მისი ხედვის განსახორციელებლად. შეგახსენებთ, რომ 20 თებერვალს, აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მასშტაბური გლობალური ტარიფები, რომლებიც მან 2025 წლის აპრილის დასაწყისში თითქმის ყველა ქვეყნის წინააღმდეგ გამოაცხადა, უკანონოდ ცნო. სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ, ტრამპმა „უფრო ძლიერი ალტერნატივები“ გამოაცხადა.