2026-02-21 03:24:26, 322 ნახვა
ბერლინი ანკარისგან ითხოვს, რომ დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს DW-ს ჟურნალისტი
გერმანიის მთავრობამ თურქეთის ხელისუფლებას მოუწოდა, დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს საზოგადოებრივი მედია კომპანია Deutsche Welle-ს (DW) თურქული სამსახურის კორესპონდენტი ალიჯან ულუდაღი, რომელიც ანკარაში დააკავეს „პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანის საჯარო შეურაცხყოფისა და სოციალურ მედია პლატფორმა X-ზე „შეცდომითი ინფორმაციის საჯაროდ გავრცელების“ ბრალდებით. „მოვუწოდებ თურქეთის მთავრობას, უზრუნველყოს ალიჯან ულუდაგის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება“, - განაცხადა გერმანიის კულტურის სახელმწიფო მინისტრმა ვოლფრამ ვაიმერმა პარასკევს, 20 თებერვალს, ბერლინში და ულუდაგის წინააღმდეგ თურქეთის ხელისუფლების ბრალდებებს უსაფუძვლო უწოდა. „ჟურნალისტიკა დანაშაული არ არის“, - ხაზგასმით აღნიშნა ვაიმერმა. მან თქვა, რომ Deutsche Welle-ს და მის თანამშრომლებს უნდა შეეძლოთ „თავისუფლად და დამოუკიდებლად იმუშაონ თურქეთში მიმდინარე მოვლენების შესახებ“. გერმანიის მთავრობის პრესსპიკერი: ჟურნალისტებს უნდა შეეძლოთ თავიანთი სამუშაოს თავისუფლად შესრულება სტამბოლის პროკურატურამ გუშინ გამოაცხადა ალიჯან ულუდაღის დაკავების შესახებ. მის წინააღმდეგ ბრალდებები დაკავშირებულია მის მიერ სოციალურ ქსელ X-ზე დაახლოებით წელიწადნახევრის წინ გამოქვეყნებულ პოსტთან. მასში რეპორტიორმა გააკრიტიკა თურქეთის ხელისუფლება ISIS-ის სავარაუდო მებრძოლების გათავისუფლების გამო. ულუდაღმა ასევე დაადანაშაულა თურქეთის მთავრობა კორუფციაში. ამასობაში, თურქეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო Anadolu-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ 20 თებერვალს სტამბოლის სასამართლომ ალიჯან ულუდაღის დაპატიმრების ორდერი გასცა თურქეთის პრეზიდენტის შეურაცხყოფის ბრალდებით.