2026-02-18 22:23:58, 307 ნახვა
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ყოფილმა მთავარსარდალმა და დიდ ბრიტანეთში უკრაინის ელჩმა ვალერი ზალუჟნიმ პირველად ისაუბრა უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან არსებულ უთანხმოებაზე. Associated Press-თან ინტერვიუში მან განაცხადა, რომ მათ შორის კონფლიქტი რუსეთის შეჭრის დაწყებიდან მალევე წარმოიშვა და ომის სტრატეგიას ეხებოდა.
ზალუჟნის თქმით, ურთიერთობამ კრიტიკულ ზღვრამდე 2022 წლის ბოლოს, პრეზიდენტის შტაბ-ბინაში შეხვედრის შემდეგ მალევე მიაღწია. იმ დროს, SBU-ს თანამშრომლებმა მისი სამეთაურო ცენტრის განთავსების შენობა გაჩხრიკეს. ყოფილმა მთავარსარდალმა ამ მოვლენას „დაშინების აქტი“ უწოდა. ჩხრეკის დროს ზალუჟნიმ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს დაურეკა და გააფრთხილა, რომ მზად იყო სამხედრო პერსონალი გაგზავნოს უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამეთაურო ცენტრის დასაცავად.
მათ არ უთხრეს, რას ეძებდნენ უსაფრთხოების ძალები. შემდეგ ზალუჟნიმ SBU-ს ხელმძღვანელ ვასილ მალიუკს დაუკავშირდა, რომელმაც ოპერაციის შესახებ რაიმე ინფორმაცია უარყო. ზალუჟნიმ მოგვიანებით შეიტყო, რომ რეიდამდე ორი დღით ადრე, უსაფრთხოების სამსახურმა კიევის სასამართლოს მიმართა სამეთაურო ცენტრის მისამართის ჩხრეკის ორდერის გაცემის მოთხოვნით. სასამართლო დოკუმენტების თანახმად, სადავო შენობა იყო დახურული სტრიპტიზ კლუბი, რომელიც ომამდე იყო განთავსებული. ყოფილი მთავარსარდალი მიიჩნევს, რომ ორდერი საბაბი იყო და რომ სადაზვერვო სააგენტოებს არ შეეძლოთ ქვეყნის მთავარი სამხედრო შტაბის მდებარეობის შეცდომაში შეყვანა. პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ სიტუაციაზე კომენტარის გაკეთებაზე უარი თქვა.
2023 წლის უკრაინის კონტრშეტევამაც გამოიწვია დავა. ზალუჟნიმ განაცხადა, რომ ოპერაცია ჩაიშალა, რადგან ზელენსკიმ და სხვა ოფიციალურმა პირებმა „ვერ გამოყვეს საჭირო რესურსები“. მან განაცხადა, რომ გეგმა შემუშავდა ნატოს პარტნიორების დახმარებით და მოითხოვდა დიდი ძალების „ერთ ძალაში“ კონცენტრაციას, რათა გაეთავისუფლებინათ ზაპოროჟიეს რეგიონის ნაწილი მისი ატომური ელექტროსადგურით და აზოვის ზღვისკენ წინსვლა. ეს ყირიმის სახმელეთო მომარაგების დერეფანს გადაჭრიდა. მან განაცხადა, რომ წარმატებისთვის საჭირო იყო ძალების ფართომასშტაბიანი კონცენტრაცია და ტაქტიკური სიურპრიზი. თუმცა, ამის ნაცვლად, ჯარები ფართო ფრონტის ხაზზე გაიფანტნენ, რამაც მათი დარტყმითი ძალა შეამცირა. კონტრშეტევა შემდგომში სამხედრო ექსპერტებმა გააკრიტიკეს ზედმეტად ამბიციური და დაგვიანებული დაწყების გამო, რამაც რუსულ ძალებს თავდაცვის გაძლიერების საშუალება მისცა.
ზალუჟნი ასევე მიიჩნევს, რომ უკრაინის სამხედრო სტრატეგიის მთავარი პრობლემა არარეალური მოლოდინებია ჯარების ამჟამინდელი დონისა და ახალი ტექნოლოგიების არასისტემური დანერგვის გათვალისწინებით. მან აღნიშნა, რომ 2024 წლის თებერვალში გადადგომის შემდეგ ის სამხედრო გადაწყვეტილებების მიღებაში არ მონაწილეობდა. მისი თქმით, ის და ზელენსკი თანამდებობიდან გათავისუფლების შემდეგ ორჯერ შეხვდნენ და ორივე საუბარი „მეგობრული“ იყო.
გამოკითხვების თანახმად, ზალუჟნი კვლავ ზელენსკის ერთ-ერთ მთავარ პოტენციურ კონკურენტად რჩება შესაძლო საპრეზიდენტო არჩევნებში. Ipsos-ის თანახმად, გამოკითხულთა 23% ზალუჟნის დაუჭერდა მხარს, ზელენსკის კი - 20%. ბევრი უკრაინელი მას სისტემის შეცვლის უნარიან ფიგურად აღიქვამს, აღნიშნავს პოლიტიკური ანალიტიკოსი ვოლოდიმირ ფესენკო: „ხალხი ხმას მისცემს არა მხოლოდ ზალუჟნის, არამედ ზელენსკის წინააღმდეგაც, მას დააკისრებს პასუხისმგებლობას მისი პრეზიდენტობის წარუმატებლობებზე“.
კონსულტანტები ზალუჟნის საარჩევნო კამპანიის მომზადებაში დახმარების შეთავაზებით კვლავ მიმართავენ. AP-ის წყაროს ცნობით, 2025 წლის გაზაფხულზე მას ამერიკელმა პოლიტიკურმა კონსულტანტმა პოლ მანაფორტმა მიმართა, რომელიც დონალდ ტრამპის 2016 წლის საარჩევნო კამპანიის თავმჯდომარე იყო. ზალუჟნი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ომის დასრულებამდე კამპანიაში შესაძლო მონაწილეობაზე არ განიხილავს.