2026-02-17 10:42:02, 292 ნახვა
რუსეთმა უკრაინაში უკვე მეტი ჯარისკაცი დაკარგა, ვიდრე აშშ-მ მეორე მსოფლიო ომში
რუსეთმა უკრაინაში უკვე მეტი ჯარისკაცი დაკარგა, ვიდრე აშშ-მ მეორე მსოფლიო ომში. - განაცხადა ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს ყოფილმა დირექტორმა პეტრეუსმა NV-სთან ინტერვიუში. „რუსეთი პერიოდულად აღწევს თანდათანობით წინსვლას, მაგრამ ამის ფასი კვლავ იზრდება. ჩვენ ვიცით, რომ ბოლო თვეებში უკრაინამ რუსეთს უფრო მეტი მსხვერპლი მიაყენა, ვიდრე რეალურად დაიქირავა; ჩვენ უკვე ვხედავთ 1.2 მილიონზე მეტ რუსს დაღუპულ და დაჭრილს. ეს მეტია, ვიდრე მთელი ამერიკული შეიარაღებული ძალები მეორე მსოფლიო ომში დაკარგეს. ეს განსაცვიფრებელი მაჩვენებელია. და უნდა დადგეს მომენტი, როდესაც რუსეთი ვეღარ შეძლებს იმავე რაოდენობის ჯარისკაცების დაქირავებას, როგორც ადრე აკეთებდა“, - განაცხადა პეტრეუსმა NV-სთან ინტერვიუში. ამასთან „ნიუ-იორკ თაიმსის“ ცნობით, რუსეთ-უკრაინის ომის თითქმის ოთხი წლის განმავლობაში სამხედრო დანაკარგების საერთო რაოდენობამ დაახლოებით 2 მილიონს მიაღწია. ვაშინგტონში სტრატეგიული და საერთაშორისო კვლევების ცენტრის მიერ სამშაბათს გამოქვეყნებული კვლევის თანახმად, თითქმის 1.8 მილიონი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა, დაიჭრა ან დაიკარგა. მათგან 1.2 მილიონი რუსი და 600 000 უკრაინელი დაიღუპა, დაიჭრა ან დაიკარგა. ასევე აღნიშნულია, რომ 2024 წლის იანვრიდან რუსეთმა უკრაინის ტერიტორიის 1.5% მიიპყრო და ამჟამად ქვეყნის დაახლოებით 20%-ს იკავებს.