2026-02-17 10:12:37, 284 ნახვა
თხუთმეტმა ქვეყანამ მოითხოვა, რომ რუსეთმა გაათავისუფლოს პოლიტპატიმრები და გამოიძიოს ნავალნის სიკვდილი
ალექსეი ნავალნის გარდაცვალებიდან ორი წლისთავზე, 15 ქვეყნის მთავრობამ გამოაქვეყნა ერთობლივი განცხადება, რომელშიც პოლიტიკოსის გარდაცვალებაში რუსეთის ხელისუფლება დაადანაშაულეს. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს ავსტრალიამ, გაერთიანებულმა სამეფომ, გერმანიამ, დანიამ, კანადამ, ლატვიამ, ლიეტუვამ, ნიდერლანდებმა, ახალმა ზელანდიამ, ნორვეგიამ, პოლონეთმა, ფინეთმა, ჩეხეთმა, შვედეთმა და ესტონეთმა. ხელმომწერებმა მოითხოვეს კრემლისგან გამოძიების ჩატარება.
„ჩვენ ხაზს ვუსვამთ, რომ მომხდარზე პასუხისმგებლობა მთლიანად რუსეთის ხელისუფლებას ეკისრება... გაერთიანებული სამეფოს, შვედეთის, საფრანგეთის, გერმანიისა და ნიდერლანდების მიერ ბოლო დროს გამოქვეყნებული დასკვნების გათვალისწინებით, ჩვენ კიდევ ერთხელ ვითხოვთ მისი გარდაცვალების გარემოებების საფუძვლიანი და გამჭვირვალე გამოძიების ჩატარებას“, - ნათქვამია განცხადებაში. ხაზგასმულია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების თანახმად, მოსკოვი პასუხისმგებელია „ნავალნის მიმართ პატიმრობაში მყოფი არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობისა და მის მოთხოვნებზე ადეკვატური რეაგირების არარსებობისთვის“. ხელმომწერმა ქვეყნებმა ასევე განაცხადეს, რომ რუსეთმა „სრულად უნდა შეასრულოს ყველა საერთაშორისო ვალდებულება და გაათავისუფლოს ყველა პოლიტიკური პატიმარი“.
დოკუმენტის ავტორები, OVD-Info-ზე დაყრდნობით, აცხადებენ, რომ რუსეთის ხელისუფლება პოლიტიკური მიზეზების გამო 1700-ზე მეტ ადამიანს აპატიმრებს, მათ შორის მათ, ვინც უკრაინაში ომს ეწინააღმდეგებოდა. „რუსეთის შიგნით რეპრესიები ხელს უწყობს მის გარე აგრესიას“, - ხაზგასმით აღნიშნეს ავტორებმა. გარდა ამისა, 15 ქვეყნის მთავრობამ მხარდაჭერა გამოუცხადა „მამაც რუს ადამიანის უფლებათა დამცველებს და დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს“, რომლებიც აგრძელებენ თავიანთ საქმიანობას „პირადი რისკების ზრდის მიუხედავად“.
14 თებერვალს, გაერთიანებული სამეფოს, შვედეთის, საფრანგეთის, გერმანიისა და ნიდერლანდების ერთობლივი განცხადება გამოქვეყნდა, რომელშიც ნათქვამია, რომ ნავალნი რუსეთის ციხის კოლონიაში მოწამლეს ძლიერ ტოქსიკური ნივთიერებით ეპიბატიდინით, რომელიც მიიღება შხამიანი ეკვადორული ბაყაყებისგან. ევროპელმა ექსპერტებმა ეს დასკვნა ნავალნის ბიოფსიის ნიმუშების ანალიზის საფუძველზე მივიდნენ. ანგარიშის ავტორების თქმით, რუსეთს „ჰქონდა საშუალება, მოტივი და შესაძლებლობა, გამოეყენებინა ეს შხამი“ დაპატიმრებული ოპოზიციის ლიდერის წინააღმდეგ.
თავის მხრივ, აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ განაცხადა, რომ ვაშინგტონი ეჭვქვეშ არ აყენებს ევროპული ლაბორატორიების დასკვნებს. „ჩვენ, რა თქმა უნდა, ვიცით ამ ანგარიშის შესახებ. ეს შემაშფოთებელი ანგარიშია. ჩვენ ვიცით ბატონი ნავალნის საქმის შესახებ და, რა თქმა უნდა... არ გვაქვს საფუძველი, რომ ეჭვი შევიტანოთ“, - თქვა მან.