2026-02-16 11:59:46, 272 ნახვა
„დოჟდის“ ჟურნალისტს, ეკატერინა კოტრიკაძეს, დაუსწრებლად რვა წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა
მოსკოვის გოლოვინსკის სასამართლომ „დოჟდის“ ჟურნალისტს, ეკატერინა კოტრიკაძეს, დაუსწრებლად რვა წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა ზოგადი რეჟიმის კოლონიაში რუსეთის არმიის შესახებ „ყალბი ამბების“ გავრცელებისთვის. კოტრიკაძემ თავი უდანაშაულოდ ცნო. სასჯელი კოტრიკაძეს სასჯელის მოხდის შემდეგ ოთხი წლის განმავლობაში ვებსაიტების ადმინისტრირებას უკრძალავს. პროკურატურამ რუსული ოპოზიციური ტელეარხის წამყვანისთვის ცხრა წლით თავისუფლების აღკვეთა მოითხოვა. სისხლის სამართლის საქმე კოტრიკაძის მიერ 2022 წლის გაზაფხულზე თავის Telegram არხზე დაწერილ პოსტებს ეფუძნება, რომლებშიც განხილული იყო ბუჩაში მშვიდობიანი მოსახლეობის მკვლელობა და ოდესაზე სარაკეტო დარტყმის დროს სამი თვის გოგონასა და მისი დედის გარდაცვალება. კოტრიკაძის თქმით, მის საქმეში ბრალდების დოკუმენტში ნათქვამია, რომ ზოგიერთმა მოწმემ მისი პოსტების წაკითხვის შემდეგ შიში და შფოთვა განიცადა, ერთ-ერთმა მათგანმა კი „ყველაფერში ეჭვი შეიტანა“ და რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს პრესრელიზების კითხვა დაიწყო. შეგახსენებთ, რომ ეკატერინა კოტრიკაძის წინააღმდეგ სისხლისსამართლებრივი დევნა 2025 წლის ივლისში გამოცხადდა. მასზე ძებნილთა სიაში სექტემბერში შეიტანეს, ხოლო ოქტომბერში დაუსწრებლად დააკავეს. კოტრიკაძეს, ჟურნალისტ ვალერია რატნიკოვასთან და „დოჟდის“ მთავარ რედაქტორ ტიხონ ძიადკოსთან ერთად, „ყალბი ამბების“ საქმეში დაუსწრებლად წაუყენეს ბრალდება. 2025 წლის ოქტომბერში ისინი „როსფინმონიტორინგის“ მიერ წარმოებულ ტერორისტებისა და ექსტრემისტების სიაში შეიყვანეს, რაც ნიშნავს, რომ მათი ანგარიშები ყველა რუსულ ბანკში გაყინულია, მათი ხარჯები თვეში 10 000 რუბლით შემოიფარგლება და სხვა შედეგებიც მოჰყვება. სიიდან ამოღება პრაქტიკულად შეუძლებელია. 2024 წლის დეკემბერში სახელმწიფო დუმამ მიიღო კანონი, რომელიც აფართოებს „როსფინმონიტორინგის“ სიაში პირების შეყვანის საფუძვლებს. ამან სიაში ასევე შეყვანა შესაძლებელი გახადა არმიის შესახებ „ყალბი ამბების“ საჯაროდ გავრცელებასა და რუსი ჯარისკაცების „დისკრედიტაციაში“ ეჭვმიტანილი და მსჯავრდებული პირების.